W piątek, 22 września 2017 roku, na zaproszenie Burmistrza Eugeniusza Jasiewicza oraz Dyrektora Muzeum Regionalnego Ryszarda Banaszkiewicza, delegacja naszych uczniów wraz z opiekunką udała się do Centrum Współpracy Międzynarodowej w Wolinie.

W tym dniu, uczestniczyliśmy

w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej 1050 rocznicę przyłączenie Wolina do Polski. Dokładnie 22 września 967 roku, według kronikarzy, zakończyła się bitwa Wolinian pod przewodnictwem grafa Wichmana Młodszego, z rodu Billungów, z armią księcia Mieszka I. Wolinianie zostali pokonani a Wolin włączono w obręb państwa polskiego.

Ponad to, wysłuchaliśmy ciekawego wykładu prof. dr hab. Stanisława Rosika z Uniwersytetu Wrocławskiego  „Graf Wichman Młodszy – przyjaciel Wolinian i wróg Mieszka I. W kręgu opowieści Widukinda z Korwei”.

Całość uroczystości uświetnił występ wolińskiego chóru Julin.

Danuta Kruła